Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web


4/2018

Klubová výstava MB a MVS Kojetín 25-26. 11. 2017

Letos, již po devětapadesáté, proběhla v místním chovatelském areálu ČSCH Kojetín tradiční speciální výstava moravských bělohlávků a moravských voláčů sedlatých. Již po uzávěrce přihlášek bylo zřejmé, že nám letošní výstava má opět co nabídnout. Celkově bylo přihlášeno na 230 zástupců obou plemen, což přestavuje každý rok pozvolný nárůst zhruba o dvacet kusů. Tento jev je také zapříčiněn aktivním přístupem vedení klubu a všech jeho členů, kdy z celkového počtu 23 členů klubu vystavovalo 18 chovatelů.

Již ze zde zmíněného počtu vystavených zvířat tvořili většinové zastoupení moravští voláči sedlatí a to celkem 135 jedinců. Můžeme říct, že tito voláči zažívají v poslední době renesanci, neboť zvýšený nárůst vystavených zvířat nepozorujeme jen na klubové výstavě, ale i na výstavách vyššího typu. Moravských bělohlávků bylo vystaveno 87 a udržují si každoročně konstantní hodnotu kolem 90 kusů, nicméně i toto plemeno má silný okruh chovatelů a bylo by dobré, kdyby opět dosáhli trojciferného čísla.

Posouzení výstavy se ujali posuzovatelé Doc. Silvestr Chrastil, Ing. Karel Král a Vlastimil Hornoch.

Nyní jen krátké přiblížení výstavy. Jako první v katalogu zahajovali expozici MVS žlutí, z vystavených 29 kusů obdrželi čestnou cenu chovatelé př. Hanák a př. Verner. Celkově celá kolekce působila vyrovnaným dojmem, kdy se holubi vyznačovali silnou postavou s dobře tvarovanou chocholkou a mohutnou hlavou. U části jedinců vynikala výrazná červená obočnice. Po žlutých následovali černí (31), které postihla náhlá absence předního chovatele MVS černých př. Káninského, ale i tady se našli vysoce kvalitní vyrovnané kolekce a čestné ceny si tak zaslouženě rozdělili chovatelé př. Velechovský a př. Zbořil. U červených (30) suverénně dominovali holubi př. Dorazila, a tak mu byl na jeho téměř bezchybného a skvěle připraveného holuba udělen titul šampion. Nutno dodat, že již třetím rokem obhajuje u MVS titul šampion a dosud pokaždé uspěl s jiným holubem. Čestnou cenu dále obdržel př. Straňák. V nejpočetnějším  modrém rázu (39) zaujali především svou typičností holubi př. Pastorčáka, Velechovského a Zbořila, kteří také na své svěřence obdrželi čestnou cenu. Tento ráz si dlouhodobě udržuje kvalitní typ a v posledních letech i čistotu barvy. Snad u některých jedinců jsme mohli postrádat výraznější, červenější obočnice. Celou skupinu uzavíralo 6 kusů stříbřitých sedlatých př. Malindy ve velmi dobré kvalitě, a proto taky obdrželi čestnou cenu. Škoda jen, že se této zajímavé a atraktivní barvě nevěnuje více chovatelů.

Expozice moravských bělohlávků začínala modrou barvou. Mezi 28 vystavenými kusy jsme mohli vidět opravdu kvalitní jedince, ze kterých taky vzešel šampon MB a to modrý bezpruhý holub př. Jakši. Tento holub vynikal především svou typičností, volatostí, hlavou, ale i blankytně modrou barvou. Jako další zaujal modrý černopruhý holub př. Václava Růžičky, který obdržel čestnou cenu. Po modrých následovali po jedné kolekci červení a žlutí plaví od př. Malindy, jenž se tomuto nelehkému rázu věnuje již dlouhá léta. Další málo chovaný ráz tvořili po dvou kusech skřivančí a stříbřitě pruhoví. Na skřivančí obdržel čestnou cenu př. Drápal. Dále následovali žlutí (18), ve kterých posuzovatele nejvíce zaujal holub z dílny Bohumíra Souška. Holub vynikal především tvarem hlavy, konstitucí těla a velmi dobrou strukturou peří, se kterou se tento barevný ráz často potýká. U červených (15) jsme mohli vidět vyrovnané kolekce od všech chovatelů. Čestnou cenu obdržel typový figurální holub opět od př. Souška. V černém barevném rázu (15) získali čestnou cenu př. Malinda a př. Soušek.

Letošní klubová výstava utekla jako voda a nás již příští rok čeká další, v pořadí šedesátá speciální výstava, proto přeji v nadcházející sezóně hodně zdařilých odchovů a ať se opět za rok sejdeme ve stále větším počtu.

Napsal: Jakub Straňák

4/2018

Aktualizován seznam členů a příznivců klubu

3/2017

Aktualizován seznam členů a příznivců klubu

12/2016

Zemřel náš člen, špičkový chovatel MVS žlutých, př: Miroslav Vantuch

11/2016

Proběhla speciální klubová výstava v Kojetíně, která potvrdila vzrůstající počet vystavovaných holubů

TOPlist
Administrace WebSnadno | Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek